Косовар и Американец стават приятели в Пловдив
Брайън Лейтън: Навсякъде има църкви, но не навсякъде има такива руини и античност
Паулина Гегова
Брайън Лейтън е от Ню Йорк, САЩ. Агон Ниамани е от Косово. Какво е общото помежду им? И двамата създават филми с дронове и се срещнаха в Пловдив по време на първия Международен дрон фестивал. Той приключи, но интервюто, което направихме с тях ги накара да се опознаят, а по време на паузите не спираха да разменят опит и мнения. Агон представи на пловдивската публика филма за Косово – „Строене на пътища“, а Брайън – „Зад кулисите на експедиция Аляска“. Вижте какво споделиха те за Капана. бг
-Момчета, какво е най-важното при филмите, заснети с дрон – сюжетът или околната среда?
Брайън: Аз първо снимам, а после създавам историята. Снимам готини неща, красиви гледки, интересни места, виждам с какво разполагам и ги сглобявам в едно.
Агон: И двете неща са важни. Да снимаш с дрон е трудно, защото не е като с камера. Когато снимаш от въздуха виждаш нещата такива, каквито са реално.
-Каква е разликата между късометражните филми и филмите, снимани с дрон?
Брайън: Основната разлика е, че няма толкова много история при филмите с дрон, но и това почва да се променя с времето.
-Участвали ли сте във фестивала в Ню Йорк, който беше през Февруари?
Агон: Аз не отидох!
Брайън: Аз участвах! Филмът ми беше номиниран в категория Разказ и история.
-Какъв беше фестивалът сравнен с този в Пловдив?
Брайън: По-затворен и формален. Там имаше вход, всичко беше по-официално и само за една нощ. Този в Пловдив е отворен за повече хора. Лично на мен ми харесва повече.
-Избройте някои по-интересни държави, които сте посещавали по работа.
Агон: Най-интересната държава, в която съм бил е Албания. Правя кратък филм за културата там, защото има много места за посещение. Има красива природа, която никой не е снимал преди, а и държавата е с богата и еднотипна култура.
Брайън: Аз съм бил в Чили, Салвадор, Австралия, Нова Зеландия, Антарктика. Най-забележителна беше Нова Зеландия. Сега докато съм в България снимах в Рила и София.
Цялото интервю може да прочетете на КАПАНА.БГ
Разликата между американеца и косовара – единия е отворен, бил е навсякъде, но не изтъква една единствена държава. Косовара – Албания, Албания, Албания, Албания….